Our Bishop

Diocese of Cochin, Kerala, India

Dr. Joseph Kariyil B.A., S.T.D is an Indian Bishop of the Roman Catholic Church, born on 11 January 1949 in Arthunkal, near Alleppey. He was ordained a priest on 19 December 1973. He was appointed as the Bishop of Punalur on 12 March 2005 and was consecrated on 3 May 2005. He was appointed Bishop of Cochin on 8 May 2009. He was installed as the Bishop of Cochin on 5 July 2009.

He studied at Alphonciano Academy, Rome, Italy. He served the Church in the capacities of an assistant Vicar, Vicar and the editor of Talent Magazine. He also served as the Director of Pastoral Orientation Centre and as the Vicar General of Cochin diocese.

To top
0px
Our parish